Dřevěná eurookna - jak správně vybrat?
Na co si dát pozor?
Dřevěná okna jsou naprostým evergreenem. Po mnoho staletí těší své majitele přírodním charakterem a díky tomu jejich obliba ani dnes nijak neklesá. Po konstrukční stránce jsou dnes navíc výrazně kvalitnější, než za éry našich babiček. Oproti plastovým oknům trpí mnohem menší tepelnou roztažností a pokud se o ně pravidelně staráte, neztratí nic ze svých vlastností. Na co se ale zaměřit a na co si dát pozor při výběru? Dáme vám pár užitečných rad.
1
Profil dřevěného okna
Bedlivě vyberte dřevinu, čím tvrdší, tím déle vydrží. Mezi nejčastěji používané patří smrk, borovice, modřín nebo dub. Hranol (profil eurookna) se lepí z jednotlivých vrstev (lamel), ty by měly být vždy alespoň tři, nicméně standardem jsou vrstvy čtyři. Může být slepen z různých druhů dřevin, někdy se přidává také izolační vrstva. Odolnost okna proti klimatickým vlivům zvýšíte venkovním hliníkovým opláštěním.
Na co si dát pozor?
Profil rámu eurookna by neměl být vyroben z masivního hranolu nebo z nelepeného dřeva. Výjimku tvoří repliky starých oken. Vlhkost dřeva by se měla udržovat v rozmezí 10-14%, hustota dřeva alespoň 450kg/m3. Zjistěte si prostupnost tepla eurooknem, která je udávána součinitelem prostupu tepla rámem okna Uf, případně prostupem tepla celým dřevěným oknem Uw. Čím nižší hodnota, tím lépe; standardem je dnes Uw = 1,2 W/(m2 * K).
2
Skla dřevěných oken
Přemýšlejte, jaké prostředí je před vašimi okny. Do rušných ulic se hodí skla protihluková, proti přímému slunci a zvědavcům skla reflexní, před zloději chrání skla bezpečnostní.
Bezpečnostní sklo je buď sklo od síly 5 mm opatřeno bezpečnostní fólií nebo je zhotoveno ze dvou tabulí skla slepených bezpečnostní fólii – tomuto typu se říká connex. Standardní okna bývají zasklena dvojitě nebo trojitě, přičemž mezi vrstvami skla je vždy izolační mezera. Trojité zasklení nejlépe izoluje a v zimě se nejméně rosí.
Na co si dát pozor?
Pro
sklo platí to samé, co pro rám - součinitel prostupu tepla skla
Ug
by
měl být co nejnižší.
3
Montáž oken
Klíčový moment. Vyberte solidní firmu s dobrými referencemi a dlouhou zárukou.
Na co si dát pozor?
Na montážní četu – provádí montáž interní zaměstnanci Vámi vybraného dodavatele? Nebo si najali externí firmu? Mají s motnáží oken dostatečné zklušenosti? Vy přece nechcete, aby vám vysněná okna někdo znehodnotil neodbornou montáží!
Dejte si pozor taky na záruční podmínky. Obvykle za ní odpovídá dodavatel oken, ne jejich výrobce. U zahraničních výrobců bez zastoupení v ČR může být se zárukou také velký problém.
4
Údržba dřevěných oken
Dnes je již povrch dřevěných eurooken ošetřen kvalitními vodou ředitelnými barvami, které se neloupou. Pro dlouhou životnost svrchního laku je vhodné 1x ročně dřevěná okna ošetřit renovační sadou pomocí hadříku nebo houby. Po zhruba 10 letech je potřeba okna přetřít novou vrstvou laku. Svrchní vrstvu není potřeba opalovat nebo škrábat, stačí lehce zbrousit.
Na první pohled se zdá údržba dřevěných oken jako nevýhoda. Nenechte se ale zmást. Pravidelnou péčí totiž docílíte delší žvotnosti, než u oken plastových, která se udržovat prostě nedají.
Na co si dát pozor?
Hledejte vždy informace o vaší konkrétní dřevině, protože každá má na péči trochu jiné nároky. Požadujte na dodavateli eurooken informaci o typu použitého laku a také postup jeho údržby. Sledujte případné závady na povrchu oken, které je potřeba rychle opravit než se rozšíří dále.
5
Okenní kování
Tak důležité a přece tak opomíjené. Otevírá, uzavírá, zamyká, sklápí, prostě hýbe celým oknem. Pro designové fajnšmekry doporučujeme zcela skryté kování, kdy na okenním rámu nejsou viditelné panty a rám navíc lícuje s okenním křídlem.
Pokud máte doma malé děti, požadujte bezpečnostní kliku se zámkem. Okno lze uzamknout nejen v zavřené poloze, ale také ve vyklopené poloze „ventilačky“, jak se můžete přesvědčit ve videu.
Na co si dát pozor?
Jednoznačně na bezpečnost!
26 vloupání denně. Chcete být mezi obětmi?
Máte nezničitelné dveře zamčené na 10 západů všemi 10 zámky a za dveřmi past na medvěda? Fajn. Jenže 82% lupičů chodí oknem nebo terasovými dveřmi. 68% lupičů okno tiše vypáčí obyčejným šroubovákem. Stačí 6mm čepel a 5 sekund. Přesvědčte se.
Není přitom nic snadnějšího, než schovat past na medvěda do kredence a pořídit si k novým oknům bezpečnostní prvky MACO.
Geniálně jednoduchý systém bezpečnostních čepů s hlavičkou ve tvaru "T", které se po otočení kliky zasunou každý do drážek bezpečnostních uzávěrů, zvýší ochranu vašeho soukormí hned několikanásobně.
K sadě čepů přidejte ještě bezpečnostní okenní kliku MACO s blokovacím tlačítkem nebo zámkem, bezpečnostní sklo a máte z domova takřka nedobytnou pevnost.