background

Jak může projektant přispět k bezpečnosti nových oken ?

20.09.2012

V nedávném článku na portálu iDNES „Za vloupání „mohou“ výrobci oken, kteří nenabízejí bezpečnostní kování“ redaktor trochu nadneseně svedl vinu za vloupání na výrobce oken. Ve skutečnosti za to však „může“ neinformovanost investorů a honba za co nejnižší cenovou kalkulací na nová okna. Málokdo z investorů si uvědomuje riziko vloupání přes nezabezpečené okno nebo terasové dveře, a pokud investor nepoptá bezpečnostní řešení, výrobce oken mu nemusí automaticky nabídnout okno s bezpečnostním kováním. Přitom překonání okna se standardním kováním je tak jednoduché, o čemž se můžete přesvědčit ve videu.

Bezpečnostní kování MACO i.S.

Rakouský výrobce okenního kování, společnost MACO, k zabránění vloupání přes vypáčené okno, vyvinul bezpečnostní kování MACO i.S. Jádrem celého systému je tzv. i.S. bezpečnostní čep s hlavičkou ve tvaru hříbku, který se zasune do drážky bezpečnostního uzávěru připevněného na rámu okna a vytvoří tak bezpečnostní bod. Čím více těchto bezpečnostních bodů, tím menší šance pro zloděje. Bezpečnostní body je nutné kombinovat s bezpečnostní okenní klikou s blokovacím tlačítkem nebo cylindrickou vložkou, a v rizikových oblastech také s bezpečnostním sklem.

Role projektanta v bezpečnosti oken

Z vlastní zkušenosti víme, že investor často požaduje určitou úroveň zabezpečení oken, ale mnohdy neví, jak přesně svoji představu formulovat realizační firmě. A zároveň může realizační firma v honbě za co nejnižšími náklady zredukovat bezpečnostní prvky okna. Podle typu investora můžete úroveň bezpečnosti oken nebo terasových dveří definovat již v projektu následující výbavou bezpečnostního kování.

Investor požaduje základní bezpečnost:

  • bezpečnostní okenní kování MACO s minimálně 2 i.S. bezpečnostními body (2x i.S. čep + i.S. uzávěr) v rozích okna
  • bezpečnostní okenní klika MACO s blokovacím tlačítkem nebo s cylindrickou vložkou

Investor požaduje zkoušenou bezpečnost (AhS):

  • bezpečnostní okenní kování MACO s 4 i.S. bezpečnostními body v rozích okna
  • bezpečnostní sklo
  • bezpečnostní okenní klika MACO s blokovacím tlačítkem nebo s cylindrickou vložkou

Investorem je banka, klenotnictví apod. (bezpečnostní okna dle EN 1627-30):

  • bezpečnostní okenní kování MACO s bezpečnost. body podle normy EN 1627-30 (úroveň RC2 nebo RC3),
  • vlepované bezpečnostní sklo
  • bezpečnostní klika MACO Tresor

Investor má malé děti:

  • bezpečnostní okenní klika MACO uzamykatelná (dětská pojistka)


video předvedení bezpečnostní kliky

Více informací pro projektanty najdete na www.bezpecnaokna.cz/projektanti. Prospekt k problematice bezpečnosti oken si pak můžete stáhnout zde.

Zpět