background

Nové paralelní posuvné kování s celoobvodovým spárovým větráním

28.02.2013

Propojení obytných místností s terasou je dnes velmi žádaná a moderní záležitost. Investor nebo projektant volí většinou posuvné okenní prvky, kdy odsunutím pohyblivého okenního křídla propojí svůj obytný prostor s terasou. Při výrobě posuvných okenních prvků je možné využít různé druhy posuvných kování. Rakouský výrobce kování MACO vyvinul zcela nové paralelní posuvné kování RAIL-SYSTEMS PAS. Kromě možnosti odsunutí celého křídla do boku, umožňuje nové kování také dodatečné větrání pomocí větrací spáry. Po otočení okenní klikou do polohy svisle nahoru vznikne odskokem křídla od rámu po celém obvodu větrací spára o velikosti 5 mm.

Pojezdové vozíky

Okenní křídlo je vybaveno pojezdovými vozíky fungujícími na principu sklopně-posuvného kování RAIL-SYSTEMS SKB. Vozíky jsou však navíc vybaveny čistícími kartáčky, které neustále při pohybu s křídlem čistí dolní kolejnici od případných nečistot. Odsazení křídla od rámu o 125 mm umožňuje použití hlubších profilových systémů.

Integrovaný „posilovač zavírání“

Významnou inovací tohoto posuvného kování je snížení potřebné síly vynaložené uživatelem při zavírání. Při otáčení kliky ze zavřené polohy do otevřené, kdy se paralelně (rovnoměrně po celém obvodu) oddaluje křídlo od rámu, dochází na pojezdových vozících ke stlačení pružin. Při zavírání po dojezdu křídla do „zavřené polohy“ jsou pružiny automaticky uvolněny a křídlo tak automaticky zatlačí do rámu. Uživatel jen otočením kliky svisle dolu provede uzamčení okenního prvku. Celý způsob ovládání můžete názorně vidět v následujícím videu (po kliknutí na obrázek se otevře v novém okně):

Kování RAIL-SYSTEMS PAS v detailu:

  • použitelné pro plastové i dřevěné profily
  • okenní křídlo do hmotnosti 160 kg
  • křídlo o šířce FFB 750 – 1650 mm a výšce FFH 840 – 2450 mm
  • snadné zavírání díky integrovanému posilovači zavírání
  • konstrukce nůžek s integrovaným tlumičem
  • rovnoměrné celoobvodové spárové větrání
  • 5 mm větrací spára z exteriéru není téměř viditelná
  • nevyžaduje montáž polohovací pojistky
  • při vybavení okna bezpečnostními body ve třídě RC2 je možnost využití spárového větrání a okno je stále zabezpečeno proti vloupání

Zpět