background

Okna v interiéru Grand Hotelu Kempinski

28.11.2011

Schopnost citlivě propojit moderní design s klasickým architektonickým jazykem minulých dob bývá vysoce ceněným uměním. V případě Grand Hotelu Kempinski High Tatras (původní název Grandhotel Hviezdoslav), zasazeného v okouzlující scenérii Štrbského plesa, se to povedlo již architektům na přelomu desátých a dvacátých let 20. století, když na původní romantickou, aristokracií závěru belle epoque hojně navštěvovanou Jozefovu vilu vkusně napojili druhou vilu, tentokrát ve slohu doznívající secese. Následovně ve stylu typicky Československého rondokubismu přistavěli budovu Hviezdoslav. Podruhé se šťastným restauračním zásahem do dějin hotelu zapsalo mnichovské studio architektů Cerno+Architekten, podle jehož návrhu před čtyřmi lety započala rekonstrukce chátrajícího hotelového komplexu s cílem vytěžit co nejvíce z jedinečného ducha původních staveb a doplnit jej o luxusní prvky moderního designu.

Nezanedbatelnou roli v této snaze sehrál dodavatel oken, společnost Eurolux s.r.o. Košice, která pro celý hotel využila jedinečných vlastností zcela skrytého celoobvodového okenního kování MACO INVISIBLE. „Vzhledem k významu, jaký architektonické řešení přikládá jednotlivým detailům, bylo kování MACO INVISIBLE prakticky jasnou volbou, protože jeho nejsilnější stránkou je schopnost nechat plně vyznít všechny estetické detaily okna v jejich plné šíři a zároveň splňovat velmi vysoké nároky na bezpečnost a tepelnou izolaci,“ vysvětluje svůj výběr dodavatele kování majitel firmy Eurolux Peter Petrovka a ředitel firmy Ferdinand Horváth. Oba si výběr kování velmi pochvalují, protože „kování MACO INVISIBLE umožňuje výrobu replik historických oken bez toho, aby byly v rozporu s historickým provedením původních klik a ozdobných kování na jednotlivých typech oken.“

Při použití skrytého okenního kování MACO INVISIBLE zůstane na zavřeném okně při pohledu z interiéru viditelná pouze okenní klika a celé okno působí na pohled velmi harmonicky a díky neporušenému, čistému vedení linií okenního profilu nadmíru elegantně. Současná architektura klade čím dál tím vyšší nároky na estetická řešení každého detailu. MACO vychází tomuto trendu vstříc. Skryté okenní kování se také používá všude tam, kde není na okenním rámu dostatek prostoru pro umístění klasických závěsů okenního křídla („pantů“).

Závěrem několik zajímavých údajů k samotné stavbě. Celkové náklady na rekonstrukci hotelového komplexu dosáhly 1,2 mld Sk (40 mil. EUR), firma Eurolux dodala úhrnem 341 oken, což představuje cca 1300 okenních křídel. Rekonstrukce byla dokončena na jaře 2009, kdy resort Kempinski High Tatras navázal na slavnou minulost hotelů na Štrbském plese a přivítal své první návštěvníky.

Zpět