Okenní kování - srdce každého okna

O okenním kování toho v médiích mnoho neuslyšíte. Reklama je taky poměrně skromná. Není se čemu divit, kování není na prodej zdánlivě ani zdaleka tak sexy jako design profilu, a ohromující jako počet jeho komor. Nicméně na kvalitním kování celé okno stojí a padá. Doslova.

Je to právě kování okna, které jej otvírá, sklápí a zabezpečuje mikroventilaci. Okenní kování je velmi důležité pro dlouhou a spolehlivou funkci okna. Naleznete jej po obvodu okenního křídla a rámu.

Podle zvoleného typu okenního kování lze s oknem provádět různé pohyby. Při výběru nových oken se budete muset rozhodnout, zda je chcete:

  • pouze otevírat
  • pouze sklápět do ventilačky
  • současně otevírat i sklápět

Větší posuvná okna nebo dveře lze vybavit posuvně-sklopným nebo zdvižně-posuvným kováním.

Mezi jednotlivé prvky okenního kování patří

  • okenní závěsy (panty)
  • okenní klika
  • uzavírací čepy a protilehlé uzávěry (protikusy)
  • polohovací pojistka (zvedač křídla)
  • u sklopných oken navíc sklopné nůžky
  • různé mechanismy skryté pod lištou kování na křídle

Zastavme se krátce u každého pojmu. 

Okenní Panty

Domácí úkol: podívejte se doma na okno. Panty a klika jsou na něm nepřehlédnutelné, že? Zkuste si představit panty neviditelné. Líbilo by se vám to? Se zcela skrytým okenním kováním MACO je to možné. Při pohledu z interiéru byste jakékoliv panty hledali marně – schovali jsme je do prostoru mezi okenní rám a křídlo. Křídlo dokonce může lícovat s rámem. Prostě čisté linie. Dokonalá harmonie. Elegance sama.

Okenní klika

Klika je nejviditelnější částí celého systému kování okna. Svým tvarem, materiálem a barvou vhodně doplňuje okno jako celek a nese tedy důležitou estetickou funkci. Kromě toho klika „řídí“ celý systém okenního kování - podle toho, do jaké polohy jí umístíte, okno provede kýžený pohyb.

Obdobně jako u pantů, i kliky umíme zapustit do okenního křídla, takže si ji sotva všimnete. Pastva pro oči především pro milovníky funkcionalistických interiérů. Přečtěte si o naší klice Tentazione.

Pohybový mechanismus

Jeho valnou část nevidíte. Různé převody, převodovky a táhla jsou skrytá pod krycí lištou kování. Úkolem pohybového mechanismu je přenášet pohyb z okenní kliky na uzavírací čepy, případně nastavovat sklopné nůžky do polohy mikroventilace nebo klasické ventilačky.

Tichý a lehký, takový by měl být jeho chod. Čím kvalitnější zpracování, tím méně si ho uvědomujete.

Údržba okenního kování

Je to tak. Také o okenní kování je potřeba se starat. Pravidelně, nejlépe jednou ročně, jej promazávejte (více v návodech k obsluze) a vyskytnou-li se problémy se zavíráním okna, je potřeba jej nechat seřídit (zde je seznam servisních firem).

Bezpečnostní okenní kování

Běžné okenní kování bez bezpečnostních bodů a bezpečnostní kliky je velmi lehce vypáčitelné. Stačí jen šroubovák a pár vteřin. Zloděj strčí mezi okenní rám a křídlo delší šroubovák a standardní čepy kování „přehodí“ přes uzávěry (protikusy) a okno je rychle a tiše násilně otevřeno. Mnohdy za sebou nezanechá žádnou stopu. A vysvětlujte potom pojišťovně, že jste měli okno určitě uzavřeno!

Bezpečnostní okenní kování není finančně nic náročného a funguje jednoduše a spolehlivě. Odolný bezpečnostní čep s otočnou hlavičkou ve tvaru hříbku při zavření okna zajede do drážky bezpečnostního uzávěru. Vytvoří tak pevný bezpečnostní bod. Okno běžnými nástroji nevypáčíte. Čím více bodů osadíte těmito chytrými i.S. čepy, tím budou okno nebo terasové dveře tvrdší oříšek k překonání. Nezapomeňte na bezpečnostní kliku s blokovacím tlačítkem nebo zámkem, protože bez této kliky není okenní kování bezpečnostní! Uzamykatelná klika navíc funguje jako dětská pojistka.

MACO okenní kování s i.S. bezpečnostním bodem"
MACO okenní kování s i.S. bezpečnostním bodem
rohový převod okenního kování
Rohový převod okenního kování

Jak vypadá skryté kování a zapuštěná klika Tentazione

Jak ovládat a udržovat okenní kování MACO

bezpečnostní okenní kování
Bezpečnostní okenní kování